Pokud malé dítě jazyk odmítá, je lepší s vícejazyčnou výchovou přestat. 

Zažili jsme – nebo zažijeme - to všichni. Na dítě mluvíme láskyplně mateřským jazykem a ono zarytě odpovídá pouze tím většinovým. A pak se odněkud objeví dobře míněná rada:
„Vždyť to dítě váš jazyk odmítá!
Bylo by lepší, kdybyste s vícejazyčnou výchovou přestali.“

Připomíná vám tato situace něco?
Někteří nad poznámkou tohoto typu mávnou rukou a jiné to začne nahlodávat. Existuje spousta rodičů, kteří tolik touží zařadit se co nejrychleji do nové společnosti v zahraničí, až se asimilují (nikoliv integrují)… a dítě dokonce přestanou vychovávat vícejazyčně. Prosadí se jejich touha maximálně splynout s davem.

V první řadě je třeba si uvědomit, že pokud dítě jazyk odmítá, není důvod k panice. Je to přirozený jev. Malé děti nemají potřebu být individualisté, chtějí se stát součástí širší společnosti. A mateřský jazyk, který je v menšinové pozici a není tolik slyšet, jim jaksi nezapadá do konceptu. Tak proč by ho měly používat? 

První fáze odmítání se objeví většinou v době, když dítě nastupuje do jeslí nebo do školky. Většinový jazyk dítě zažije v širších souvislostech, začne ho vnímat jako klíčový pro vlastní socializaci a interakci v kolektivu lidí.

Dá se s tím něco dělat?
✌ Klíčový je postoj rodiny, pokuste se zvýšit prestiž mateřského jazyka na všech frontách. Ukažte dítěti, jak je čeština nebo slovenština krásná. Jak důležitou roli hraje v rámci rodiny a jak důležitá je pro život venku. Poskytujte dítěti pozitivní zpětnou vazbu a oceňujte jeho schopnosti spojené s vícejazyčností. Obecně je v této fázi vždy přínosné umět vynést rodný jazyk na vrchol důležitosti a zájmu - doma i venku.
✌Držte se laskavé důslednosti! A nebojte se! I když Vaše dítě bude odpovídat většinovým jazykem, bude vaši mateřštinu nadále nasávat. Jeho jazykové dovednosti a schopnosti se budou rozvíjet a zlepšovat, pokud vytrváte. Hlavně se vyvarujte opravování, nucení správně se vyjadřovat a zapomeňte na jakékoliv negativní komentáře.
✌ Pokud se vám podaří zvýšit prestiž vaší menšinové mateřštiny a dítěti budete nabízet dostatek pozitivních zážitků (klíčová je jeho interakce, hrajte si spolu!), uvidíte, že v dlouhodobém horizontu se fáze odmítání začnou zkracovat až v ideálním případě vymizí.

PS1: hlavně se nelekejte, pokud se takové fáze vrátí. Je to normální a ‚nechci‘ se ve vícejazyčné výchově ještě párkrát zopakuje.

PS2: pokud by vás přece jen napadlo s vícejazyčností skoncovat, položte si otázku: když vaše dítě bude trucovitě odmítat čištění zubů, vyhovíte mu?

A jak to máte s tímto tvrzením vy? Také Vás někdo odrazoval od toho, abyste se svým dítětem hovořili česky nebo slovensky?
Těším se na vaše zkušenosti a názory v naší uzavřené facebookové skupině Průvodce vícejazyčnou výchovou.

Mávám Vám z Frankfurtu!

Kateřina Spiess-Velčovská

autorka projektu Průvodce vícejazyčnou výchovou, zakladatelka CZENTRA Čechů a Slováků ve Frankfurtu nad Mohanem, České školy bez hranicSlovenské školy Rhein-Main

Chcete se o tématech dozvědět více? Nesouhlasíte s naší argumentací? Potřebujete poradit? Nebo s námi toužíte sdílet svůj příběh?  Přidejte se do naší edukativní, podpůrné a motivační uzavřené facebookové skupiny, kde s rodiči a odborníky diskutujeme o různých tématech. Stačí vyplnit dvě vstupní otázky kvůli vaší autorizaci a odsouhlasit pravidla. Těšíme se na vás!

Na názor k tomuto mýtu jsme se zeptali kolegyně Anny Paap, která je jednou z hlavních tváří Průvodce vícejazyčnou výchovou 2021. Otázka zní:
Pokud dítě odmítá mateřský jazyk, je lepší s tím přestat? Proč ho trápit? Samozřejmě, že ne!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

NEJSTE FANOUŠKEM PROKLIKÁVÁNÍ SE? 

Seriál mýty jsme pro vás připravili jako e-book

V tomto e-booku najdete přehledně seřazené články o předsudcích z 1. ročníku (2021) seriálu. Celkem devět mýtů zde uvedených patří k nejčastějším. Obrňte se vůči nim, ukažte stopku všem zbytečným nejistotám a začněte čerpat energii z podložených informací.

Náš e-book vám může poskytnout impuls a hlavně otevřít oči. Po uhrazení symbolické částky vám zašleme e-book ve formátu PDF do vaší e-mailové schránky. 

Můžete si ho třeba vytisknout, vnášet do textu poznámky nebo si ho číst kdykoliv a kdekoliv (i bez internetu). 

Celkem 20 stran informací, které vás zbaví pochybností o vícejazyčné výchově.

CENA: € 9,99