Po boku s námi naberete bezpečný směr.

Průvodce vícejazyčnou výchovou

Aktuálně pro Vás tohoto online průvodce tvoříme. Postupně zde budete nacházet víc a víc informací.

Našim cílem je poskytovat rodičům, prarodičům a široké laické i odborné veřejnosti užitečné a srozumitelně formulované informace o vícejazyčné výchově.

Síla našeho edukativního, motivačního a podporujícího projektu je v propojení teorie s praxí v podobě znalostí odborníků a zkušeností rodin, které vícejazyčnou výchovou procházejí.

O čem průvodce bude?

Interkulturní psycholožka Michala Škrábová (Francie) si o Průvodci vícejazyčnou výchovou povídala s autorkou projektu Kateřinou Spiess-Velčovskou (Německo).

Máte nastavená pravidla? 

Desatero vícejazyčné výchovy

Sestavili jsme pro Vás deset základních bodů, s jejichž pomocí se Vám podaří nastavit si řád ve vlastní rodině.

Trápí Vás předsudky?

Setkali jste se už někdy ve Vaší vícejazyčné výchově s komentářem, který Vás znejistěl? Například připomínky týkající se konkrétní situace, Vašeho dítěte nebo rovnou i Vás... a Vy nad tím neustále přemýšlíte. Je to tvrzení pravdivé nebo není?

Vytvořili jsme pro Vás seriál

 mýty o vícejazyčnosti.

Inspirace

Vybrali jsme pro Vás ty nejhezčí citáty o umění ovládat jazyky. Nechte se inspirovat myšlenkami vlivných osobností a najděte si citát nejbližší Vašemu srdci.
Doporučujeme Vám si citát vytisknout a umístit doma na viditelné místo. Pomůže Vám ve chvílích, kdy nastanou krize... 


Online kurz aktuálně běží.
Registrace do kurzu byla ukončena.


Připravujeme

POSLECHOVÉ AUDIOSADY

Natáčíme pro Vás vyprávění v rodinách, kde aplikují vícejazyčnou výchovu v různých obměnách. Praktické rady, zkušenosti a vzorové situace napoví víc než odborná literatura. Informace od rodičů, kteří ví o čem mluví a umí svým přístupem inspirovat.

WEBINÁŘE a ONLINE KURZY

Žádný učený z nebe nespadl! Záleží nám na tom, aby se vícejazyčná výchova stala přirozenou součástí Vašeho života. Pomůžeme Vám pochopit principy, upravit vlastní vícejazyčnou výchovu a upevnit své přesvědčení, že jsou Vaše kroky správné. Chystáme pro Vás jednorázové webináře i dlouhodobější online kurzy.

ALMANACH

Shromažďujeme pro Vás ty nejzajímavější poznatky. V této sekci najdete studovnu, kde se budete moci začíst do odborných článků, prostudovat si odkazy a aktuální novinky o vícejazyčné výchově. Postupně na jednom místě pro Vás.

MEDIATÉKA

Těšte se na mediatéku plnou videí a rozhovorů z našich projektů. Na tomto místě pro Vás budeme archivovat zkušenosti rodin a poznatky odborníků. 


Pojďme diskutovat!

Pokud chcete najít více inspirace, probrat vícejazyčnou výchovu s dalšími odborníky a rodiči nebo se na cokoliv zeptat či přinést nové podněty, připojte se do naší uzavřené facebookové skupiny.

Kliknutím na tlačítko budete přesměrováni na facebook. Pro vstup do skupiny je nutné vyplnit vstupní otázky.


Reference

Kateřino, jsem z kongresu Průvodce vícejazyčnou výchovou 2021 nadšená a velmi za něj děkuji. Máme dceru, za chvilku 3 roky, a 3týdenního syna 🙂... Když dcera nastoupila do školky, začali jsme si s ní hrát a podporovat ji v němčině (i té švýcarské)... ale teprve díky vám si uvědomuji, že největší výzva pro ni a pro nás nejspíš bude, udržet ji češtinu. Už teď vím, díky 4. dni kongresu, že bude jazykově pravděpodobně pozadu, když se budeme jednou (možná) vracet... Nikdy jsem moc nechápala, proč české školy v zahraničí? Spíš jsem se domnívala, že to je pro dvojjazyčné rodiny apod. a že to pro nás - českou rodinu v zahraničí není. Ale teď už vím, že ji do té Curyšské - předškolní - brzy přihlásím a že začneme vyhledávat více možností, jak může trávit čas s českými dětmi. Rozhovory o návratu do Čech, mě trošku znepokojily, ale beru to jako výzvu a možnost pro nás se dobře připravit. Anebo zůstat tady... bude to jednou mnohem těžší rozhodování, než jsem si doteď myslela. Samozřejmě vím, že už teď jsme (my tady všichni) jako ten Frodo po návratu ze své velké cesty a že už navždy budeme jiní... nemyslím lepší nebo horší, prostě jiní. Bohatší, zkušenější, s většími obzory třebas. 🙂 Děkuji ze srdce.
Jana Urbanovámaminka ze Švýcarska
Děkuji za skvělé poradenství. Bydlíme v zahraničí, kde mé děti chodí do lokální školy. Během 30 min konzultace jsem měla jasno, jak přistupovat k rozdílovým zkouškám, přípravě mých dvou dětí na ně a jaké jsou zákonné povinnosti. Děkuji za hromadu ušetřeného času hledáním těchto informací.
Jasmínamaminka z Chorvatska
Zdravím z Belgického království, které je babylonem jazykového bohatství. Vzdávám hold týmu Průvodce s tak bohulibou iniciativou a nyní i kongresem, kde poznáváme nejen odborníky, nýbrž i rodiny a jejich život. Moje děti v Belgii umí kromě češtiny a jejich rodné vlámštiny (nizozemštiny) i francouzštinu a angličtinu, dcera studovala i latinu a starořečtinu, nyní díky styku s tolika jazyky mluví po několika týdnech jako samouk i španělsky a prý se chystá na korejštinu :-))) Toto dávám jako příklad "běžného" života v zemi, která je evropskou křižovatkou a kde vícejazyčnost je zcela normální a děti to hravě zvládají. Je to výzva pro ty, kteří by váhali o dvou a více jazyčnosti, aby otevřeli svým dětem bránu do jiných kultur, ke svým předkům, do budoucna pracovní a jiné možnosti a nakonec i doslova porozumění k lidem jako takovým na tomto světě. Přeji všem radost z nalézání způsobů jak na to, z nových přátel podobného naladění zde ve skupině a přejícnost ve vzájemném obohacovávání se.
Dušan Swalenstatínek z Belgie
Paní Kateřina Spiess-Velčovská mi poskytla skvělou konzultaci ohledně dvojjazyčné výchovy našeho syna. Já jsem Češka, můj partner je Němec a žijeme na malé vesničce v Německu. Od Kateřiny jsem dostala skvělé tipy na to, jak máme doma se synem mluvit, jak je potřeba nastavit rovnováhu jazyků i kontakty s vrstevníky. Kromě toho jsem dostala krásný přehled všech povinností, které můj syn jako občan ČR musí vůči školní docházce splnit. A další tipy na pohádkové a říkankové knížky atd., byly také skvělým bonusem! Určitě zůstanu s Českou školou bez hranic Rhein-Main v kontaktu a moc fandím dalším skvělým projektům!
Annamaminka z Německa, foto ilustrační
Dobrý den, Kateřino, chtěla bych moc poděkovat paní Mertins za její příspěvky. Moje lingvistické srdce plesá při těchto videích. A jak se líbí její videa i dětem, neboli jak vypadá kongres v realitě, můžete vidět na přiložené fotce (maminka u toho peče perník, syn sleduje i se svým tygříkem video). Po prvním příspěvku paní Mertins jsem se trochu uklidnila, když jsem dostala "vědecky potvrzeno", že je v pořádku, když si moje děti hrají občas v pokojíčku v angličtině. Je tam zkrátka jiný input, jiná situace, podmínky... a jak paní profesorka říkala, je to prostě v tu chvíli jejich volba. Takže už asi nebudu poslouchat za dveřmi a zasahovat do jejich her svými výkřiky "česky!". Prostě někdy jen v klidu připomenu. Zajímavé je, že když si děti povídají v posteli před spaním, mluví česky. A s námi rodiči mluví česky, takže je asi vše úplně v pořádku. Děkuji Vám všem za super práci.
Luciemaminka z Nového Zélandu
Vážená a milá Kateřino, blahopřeji, kongres byl zajímavý a určitě pro zájemce o bilingvní výchovu velmi přínosný. Pobavil mě výstup německého tatínka, které mluvil o důslednosti, ale omlouval děti, že nemají odpovídající kompetence v psaném projevu a stěžoval si na paní učitelky němčiny, které nemají pochopení pro děti, které nejsou schopny vysvětlit gramatiku....a pak naříkání dětí v dospělosti, proč jste mě k tomu nedonutili.... s tím se setkáváme stále, ale je to o té lásce, předat, to, co mám rád, tomu, koho mám rád....to funguje, jak u rodičů, tak u učitelů. Pokud nenaskočí pozitivní emoce, tak žádné učení k ničemu nevede.... Kateřino, děkuji, super seminář, super Kateřina Spiess-Velčovská, prostě ta, kterou jsem v Praze poznala před 10 lety, stejný elán a zapálení.
Kateřina ZoufalováČeská škola Řím, www. associazionepraga.it.

ONLINE KONGRES 2022

1. ročníku 2021 se zúčastnilo přes 1.000 lidí z celého světa. 

Zde se můžete ZDARMA zaregistrovat do dalšího ročníku. 

Buďte bez obav - Vaše osobní údaje budeme zpracovávat v souladu s platnou evropskou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Navíc můžete svůj souhlas s jejich zpracováním kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko Odhlásit se, který dáváme do každého našeho mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde.