Hosté jarního kongresu 2022
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/02/Online-kongres-21-24032022-fotky-970x476.png)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/09/blizky-portret-pro-web-NEW-297x312.jpg)
Kateřina Spiess-Velčovská, hostitelka
Autorka projektu Průvodce vícejazyčnou výchovou, zakladatelka České školy bez hranic Rhein-Main a Slovenské školy Rhein-Main. Vystudovala marketingové a sociální komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a University of Applied Sciences ve Wismaru. Na VOŠPgS v Kroměříži vystudovala sociální pedagogiku. Oblasti vícejazyčné výchovy a výuce dětí s českými a slovenskými kořeny se věnuje od roku 2010. Je autorkou vzdělávacího programu lingua materna Konzept® a lektorkou vzdělávacích programů v rámci Týdne češtiny ve světě organizovaných spolkem Česká škola bez hranic. Hovoří pěti jazyky, žije v Německu a má dvě děti, které vychovává vícejazyčně. Podívejte se na medailonek.
Ellen Bialystok, zvláštní host
Autorka beststellerů, odborných knih o výchově a vzdělávání vícejazyčných dětí, světově uznávaná psycholožka a profesorka s působností na několika univerzitách (Kanada). Je nositelkou hodnosti profesorky význačného výzkumu na Yorkské univerzitě v Torontu, kde je ředitelkou laboratoře celoživotního poznávání a rozvoje, a je také vědeckou pracovnicí Rotmanova výzkumného ústavu Baycrestského centra pro geriatrickou péči. Podívejte se na medailonek.
![Ellen Bialystok](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Ellen-Bialystok-297x198.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Martina-Kolmanova-neu-297x223.jpg)
Martina Kolmanová
Klinická logopedka a autorka projektu Celostní komunikace (USA). Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze a Univerzitu Palackého v Olomouci. Ve své praxi ji prioritně zajímá vztah emoce - řeč - mysl a tělo. Několik let se věnovala práci s romskou menšinou, jazykovým výzkumům dialektu a cestování. Logopedické konzultace poskytuje online, mezi její klienty patří děti i dospělí žijící v zahraničí. Martina žije v USA, hovoří čtyřmi jazyky a vychovává bilingvně tři děti. Je autorkou obrázkových pomůcek, pracovních sešitů, online kurzů a webové aplikace Logotron pro děti se zaměřením na rozvoj komunikace. Založila projekty Celostní komunikace a Logopedie s úsměvem. Podívejte se na medailonek.
Martin Krafl
Novinář, mluvčí a vedoucí Českého literárního centra (Česká republika-Německo-Švýcarsko). Vystudoval fakultu mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické v Praze a na univerzitě ve Vídni. Pracoval jako mediální poradce, redaktor, moderátor zpravodajství, působil v diplomatických službách ČR, byl tiskovým mluvčím ČT. Pracoval pro Česká centra, byl ředitelem Českého centra v Berlíně, Českého centra Vídeň s působností pro Rakousko a Švýcarsko a prezidentem rakouského sdružení kulturních institutů evropských zemí EUNIC Austria. Pracoval jako poradce EUNIC GLOBAL v Bruselu. Pracoval pro prezidenta republiky Václava Havla jako zástupce jeho mluvčího a vedoucí Tiskové služby prezidentské kanceláře.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Martin-krafl-297x198.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/02/Logopedie-Simona-297x307.jpg)
Simona Kühnelová
Speciální pedagožka se specializací na logopedii a surdopedii (Německo). Vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, aktuálně působí v České škole bez hranic Rhein-Main na 1. stupni.
Barbara Mertins
Vedoucí psycholingvistických laboratoří na Technické univerzitě v Dortmundu (Německo). Jako první Češka po převratu absolvovala univerzitu v německém Freiburgu im Breisgau, získala doktorát na univerzitě v nizozemském Nijmegenu a jako první nerodilá mluvčí profesuru v Dortmundu. Hovoří devíti jazyky a žije v Německu, kde vychovává dvě děti česky a německy. Podívejte se na medailonek.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2021/06/mertins-297x263.png)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/jana-nahodilova-297x284.jpg)
Jana Nahodilová
Bohemistka, zakladatelka České a slovenské školy Okénko v Londýně, předsedkyně Asociace českých a slovenských škol ve Velké Británii. Působí na Bristolské univerzitě, je zástupkyní ředitele pro jazyky a má na starosti češtinu. Vytvořila rozsáhlý online interaktivní materiál pro studenty češtiny. Každý den pořádá na Facebooku živé vysílání s českými autory knih.
Anna Paap
Bohemistka a překladatelka, autorka projektu Česky i v zahraničí (Německo). Studovala v Praze, Paříži a Berlíně. Řadu let se věnuje bilingvní výchově a metodice vzdělávání. Na svém webu dodává odvahu rodičům k vícejazyčné výchově a ve své facebookové skupině Česky i v zahraničí poskytuje praktické rady, tipy a návody, jak češtinu v zahraničí trénovat, ukotvovat a hlavně zachovat. Je spoluautorkou projektu Moje česká škola. Anna je polyglotka a žije v Německu, kde vychovává své děti bilingvně. Podívejte se na medailonek.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2021/06/Anna-Paap-297x297.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2021/06/svatba_sarka_a_robert-39_edited_edited_e-297x282.jpg)
Šárka Plocková
Studijní poradkyně, metodička pro domácí a zahraniční vzdělávání (Česká republika). Na Univerzitě Karlově v Praze studovala učitelství, na technické univerzitě v Drážďanech pedagogiku. Věnuje se lektorování, mentoringu a koučinku. Do jejího portfolia patří přezkušování či individuální poradenství rodinám vracejícím se do českého vzdělávacího systému. Svou prací podporuje rodiče hledat individuální a jedinečné vzdělávací cesty pro jejich děti. Žije v Čechách, hovoří německy a anglicky a je maminkou dvou dětí. Podívejte se na medailonek.
Martin Pokorný
Vyrůstal bilingvně v zahraničí a své děti vychovává v Německu česky. Je typický příklad člověka 3./4. generace.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/martin-pokorny-v-kroji-297x528.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/DSC_6045-297x445.jpg)
Jana Portugall
Autorka projektu Rodinka výnimočných a maminka vícejazyčně vychovávaných dětí se specifickými potřebami (Slovensko). Dále je autorka projektu Záhradné domčeky pre deti a autorka Vlastného systému detského znakovania pre bežné aj výnimočné deti. Ispiruje rodiče, aby vykročili směrem k radostému, spokojenému, plnohodnotnému životu díky kvalitní stravě, laskavé komunikaci a respektující výchově i v prostředí dvou mateřských jazyků.
Olga Schmalzried
Předsedkyně spolku Beseda v Bruselu (Belgie) a zároveň několikanásobná babička vícejazyčně vychovávaných vnoučat. Je učitelka angličtiny, ruštiny a češtiny pro cizince. Její manžel je Američan, má čtyři dospělé děti, dvě vnučky a jednoho vnuka.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Pruvodce-Olga-Schmalzried-297x198.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Klara-Svobodova.jpg)
Klára Svobodová
Zakladatelka soukromé Mateřské a základní bilingvní školy KLAS (Česká republika). Splnila si sen, který měla už od dětství a tím bylo otevření vlastní školy. Dříve provozovala jazykovou školu nejen pro děti. Vždy ji zajímaly jazyky, cestování a odlišné kultury. V roce 2004 si s kamarádem Michalem Havlíčkem otevřela dvojjazyčnou mateřskou školu v Hradci Králové, o rok později i v Pradubicích, o dva roky později školu a o další dva roky později propojila školu pro obě města do jedné. Věří v multikulturalismus. Věří, že je to jediná cesta k toleranci a porozumění mezi národy a jednotlivci.
Michaela Škrábová
Interkulturní psycholožka (Francie). Pomáhá lidem, převážně Čechům a Češkám žijícím v cizině, překonávat psychické potíže. Profesně se věnuje interkulturním a adaptačním tréninkům, díky nimž pomáhá lidem připravit se na různé mezinárodní situace. Více jak deset let vyučovala interkulturní psychologii na Univerzitě Karlově v Praze, působila na různých univerzitách v Evropě i na jiných kontinentech. Hovoří pěti jazyky, žije ve Francii a je matkou dvou dcer, které vychovává česky, polsky a francouzsky. Je spoluzakladatelkou Online psychologické poradny pro Čechy v zahraničí. Podívejte se na medailonek.
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Michala-Skrabova.jpg)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2021/05/portret-Pavel-Taussig-297x220.jpg)
Pavel Taussig
Spisovatel, publicista, výtvarník a karikaturista. Narodil se v roce 1933 v Bratislavě. V roce 1944 byl spolu s rodiči odvezen do koncentračního tábora Auschwitz, poté přežil pochod smrti a tábory Mauthausen, Melk a Gunskirchen. Jeho poslední kniha je deníkem jedenáctiletého chlapce a nese název Chlapec, který přežil pochod smrti... a natruc jsem neumřel! (Německo).
Jaroslava Trnková
S rodinou žila celkem 14 let v zahraničí (Belgie, USA), dokonce vyučovala v české škole v zahraničí. Díky četbě se jí úspěšně dařilo udržovat u dětí plynulou češtinu, proto po návratu do ČR založila projekt ČtemeČesky (Česká republika).
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Pruvodce-Jaroslava-Trnkova-2-297x276.png)
![](https://vicejazycnavychova.cz/wp-content/uploads/2022/03/Petra-Vojtova-Pruvodce-2022-297x223.jpg)
Petra Vojtová
Petra se specializuje na umělý bilingvismus. Vystudovala obor překladatelství-tlumočnictví na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, pracuje jako překladatelka a lektorka cizích jazyků. Založila projekt Učíme děti cizí jazyky (Česká republika - Polsko).
Staňte se součástí naší skvělé společnosti a navštivte naši edukativní, podpůrnou a motivační uzavřenou facebookovou skupinu Průvodce vícejazyčnou výchovou. Setkáváme se zde společně také s dalšími rodinami a odborníky.
Zaregistrujte se na třetí ročník
PODZIM 2022
KONGRES JE ZDARMA
Buďte bez obav - vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s platnou evropskou legislativou a zásadami ochrany osobních údajů. Navíc můžete svůj souhlas s jejich zpracováním kdykoliv odvolat kliknutím na tlačítko Odhlásit se, který dáváme do každého našeho mailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde.